O czym należy pamiętac kupując biżuterię w internecie?

Kupowanie różnych produktów przez Internet jest już normą. Internauci zamawiają przedmioty nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Wybierane są rzeczy tanie, jak i wartościowe. Obecnie przez Internet można nawet zamówić biżuterię.

Kiedy kupuje się biżuterię?

Biżuterię kupuje się na różne okazje w formie prezentu – może być to rocznica ślubu, I Komunia Święta, chrzest, urodziny czy święta. Ale błyszczące dodatki można przecież kupować samemu! Zbliża się jakaś oficjalna impreza, wyjątkowa randka, a może po prostu ma się ochotę na poszerzenie swojej domowej kolekcji? Każda okazja jest dobra, aby zafundować sobie lub komuś odrobinę przyjemności.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania biżuterii w Internecie?

Chociaż robienie zakupów przez Internet cieszy się dużą popularnością, to niektórzy obawiają się kupowania w ten sposób biżuterii. Pośród wielu uczciwych sprzedawców znajdują się też tacy, którzy oszukują i nie wysyłają klientom towaru lub wysyłają, ale odbiegający od tego, co zamawiali – np. srebro zamiast złota.

Przed złożeniem zamówienia należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

Próbę kruszcu

Zakładając, że sprzedawca wyśle zamawiany produkt, należy sprawdzić, co dokładnie chcemy kupić. Próba złota czy srebra świadczy o jakości naszyjnika, pierścionka czy innego rodzaju biżuterii. W sklepie stacjonarnym sprzedawca odpowiada za poinformowanie o tym. Jeśli natomiast na stronie sklepu internetowego nie ma żadnego komunikatu na ten temat, to: można spróbować skontaktować się z firmą albo – lepiej – znaleźć inny sklep, który szczegółowo opisuje swoją ofertę.

Możliwość zwrotu wymiany

W sklepach internetowych produkty można obejrzeć tylko poprzez zapoznanie się ze zdjęciami. Po otrzymaniu przesyłki może się okazać, że biżuteria nie spełnia oczekiwań – np. kolczyki mają niewygodne zapięcie, a pierścionki zostały niewłaściwie dopasowane do rozmiaru palca. Możliwość zwrotu przysługuje każdemu zgodnie z prawem konsumenta – ma się na to 14 dni. Niektórzy właściciele firm informują na swoich stronach, że nie ma możliwości ani zwrotów, ani wymiany – w takiej sytuacji lepiej odpuścić sobie zakupy w tym sklepie.

Ceny

Atrakcyjne oferty kuszą klientów niskimi cenami, dlatego też warto mieć świadomość, jak wyglądają ceny na rynku. Zbyt niska cena za biżuterię o wysokiej jakości powinna dać do myślenia. Może się okazać, że sklep chce się dorobić na podrabianej biżuterii.

Zwracając uwagę na wyżej wymienione cechy, kupowanie biżuterii przez Internet może stać się bezpieczniejsze.

Dlaczego warto kupować przez Internet?

Zakupy przez Internet są niezwykle wygodne. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy tylko kilka kliknięć. Oszczędza się wtedy dużo czasu. Kupowanie w sklepach stacjonarnych wiąże się zwykle z koniecznością dojechania do miejsca docelowego. Jeśli sklep znajduje się w galerii handlowej, to trzeba mieć świadomość, że będą tam na pewno tłumy, co bywa dla niektórych frustrujące. Dodatkowo, idąc na zakupy do galerii handlowej, istnieje ryzyko odwiedzenia innych sklepów – przez co straci się jeszcze więcej czasu oraz pieniędzy.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to, kupując biżuterię przez Internet, częściej można liczyć na jakieś superoferty i rabaty. Łatwiej też zapoznać się z ofertą innych sklepów i wybrać ten, w którym cena będzie najkorzystniejsza.

Wiele osób ceni sobie też internetowe zakupy, ponieważ na spokojnie można wtedy przyjrzeć się całej ofercie. W sklepach bywa tak, że asortyment jest ograniczony albo jest w nich wiele osób i trudno wtedy obejrzeć dostępne produkty. Przez Internet nie trzeba stresować się tym, że być może zbyt długo oglądamy jakiś przedmiot lub wyjdziemy na niezdecydowanych. W domowym zaciszu nawet przez kilka dni można oglądać tę samą ofertę. Nie ma też znaczenia, o jakiej godzinie się to robi albo w jaki dzień. Sklep internetowy daje możliwość składania zamówień w święta oraz w środku nocy.

Kupowanie przez Internet daje możliwość szybkiego zapoznania się z opiniami – o sklepie czy o konkretnym produkcie. Internauci chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, dzięki czemu można uniknąć nieudanego zakupu.