Kształt twarzy a oprawki okularów – jak dobrać odpowiednie?

oprawki okularów

Dobór oprawy to zadanie, do którego należy się odpowiednio przyłożyć, by móc potem przez lata cieszyć się nie tylko wygodną oprawką, lecz także dobrym wyglądem.

Okulary korekcyjne nie są już tylko narzędziem, dzięki któremu lepiej widzimy. Są one coraz ważniejszym elementem wizerunku i dlatego też trzeba dołożyć starań, by były one jak najlepiej dopasowane do Twojego charakteru, stylu życia i… kształtu twarzy. Poniżej przedstawiamy zbiór podstawowych zasad, jakimi należy się kierować przy dobieraniu okularów do poszczególnego kształtu twarzy.

Jak określić swój kształt twarzy?

Czasem mamy wątpliwości co do tego, do jakich właściwie kształtów zaliczają się nasze twarze. Decyduje o tym kilka ważnych czynników, dlatego też w określeniu kształtu warto odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań.

  • Która część twarzy jest najszersza?
  • Jaki kształt ma podbródek?
  • Jaki jest stosunek wysokości twarzy do jej szerokości?
  • Jak wysokie jest Twoje czoło?

Gdy już zbierzesz wszystkie informacje o swoim kształcie twarzy, przejdź do jego opisu i dowiedz się, jakie oprawki mogą pasować Ci najlepiej.

Jakie oprawki do jakiego kształtu twarzy? 

Twarz trójkątna

okulary

Charakterystyka: podbródek jest mocno zaznaczony, twarz ulega mocnemu zwężeniu w kierunku od czoła do brody, lecz mimo wszystko kości szczękowe mogą być zaznaczone bardzo łagodnie. Czoło jest na ogół wysokie i szerokie.

Najlepsze oprawki: dobrym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie oprawki, która złagodzi kształt twarzy.

Dlatego też sprawdzą się modele okrągłe, owalne, a nawet w kształcie motyla lub okulary typu patent, czyli inaczej określane jako “bezramkowe”.

Twarz okrągła

Charakterystyka: czoło jest niskie, kości policzkowe są wyraźnie zaznaczone, podbródek jest zaokrąglony, a wysokość i szerokość twarzy są do siebie podobne.

Najlepsze oprawy: w tym przypadku ważne jest wyszczuplenie rysów twarzy i wydłużenie ich, dlatego też dobrym rozwiązaniem będą oprawki prostokątne, kwadratowe i mocno zaznaczone.

Twarz kwadratowa

Charakterystyka: podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, wymiary wysokości i szerokości twarzy są do siebie zbliżone. Cechą charakterystyczna są ostre rysy twarzy, a także szeroki podbródek i czoło. 

Najlepsze oprawy: tutaj konieczne jest złagodzenie linii twarzy poprzez dobór oprawek owalnych lub okrągłych. Przy tym kształcie twarzy doskonale sprawdzą się również atrakcyjnie wyglądające pilotki lub tzw. kocie oczy.

Twarz owalna

Charakterystyka: twarz jest najszersza na linii kości policzkowych, podbródek jest ładnie zaokrąglony i dosyć podłużny, a czoło jest stosunkowo wysokie.

Najlepsze oprawki: osoby z twarzą owalną to szczęściarze – mogą założyć właściwie dowolną oprawę, a i tak będą najprawdopodobniej wyglądać w niej fantastycznie. Jedyną zasadą w tym przypadku powinno być dobranie oprawy, która swoją szerokością będzie odpowiadała najszerszej części twarzy.

Twarz podłużna

Charakterystyka: Skronie, policzki i podbródek układają się w linii pionowej, a czoło jest wysokie.

Najlepsze oprawki: Dobrze sprawdzą się tu oprawki prostokątne lub “kocie”. Dobrym rozwiązaniem mogą być też oprawy owalne, które pomogą w skróceniu rysów twarzy.

Dobór najlepszych opraw – co jeszcze warto przemyśleć?

oprawki okuarowe

Jak widać z powyższych opisów, na ogół najważniejszą zasadą jest to, że kształt oprawek kontrastuje z kształtem twarzy – zbyt miękkie rysy trzeba wyostrzyć, a zbyt ostre złagodzić itd. Są jeszcze jednak inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

W doborze oprawek okularów pomogą Ci profesjonaliści, których znajdziesz np. w salonie optycznym Soczewki24. Warto wziąć pod uwagę ich opinie, dzięki której już w ciągu kilku dni będziesz cieszyć się oprawą najlepszą dla Ciebie. Oprócz tego rozważ też zabranie ze sobą zaufanej osoby. Jeśli nie masz założonych soczewek, a Twoja wada jest dosyć duża, będzie Ci ciężko samodzielnie ocenić, czy rzeczywiście dobrze wyglądasz w danym typie oprawki.

Chodzi o to, że oprócz kształtu oprawki liczy się także to, jak Ty się w niej czujesz. Może się zdarzyć, że Twój styl lepiej odzwierciedla ta oprawka, która teoretycznie mniej pasuje do Twojego kształtu twarzy, a oko osoby znającej Twój gust pomoże to wiarygodnie ocenić. Możesz poprosić też o wykonanie zdjęć, dzięki którym może będzie Ci łatwiej ocenić, w których oprawkach wyglądasz najlepiej.