Czy każdy może nosić kolorowe soczewki zerówki?

soczewki zerówki kolorowe

Łatwa zmiana koloru oczu jest teraz dostępna niemal dla każdego. Jeśli zatem pragniemy choć na chwilę odmienić swój wizerunek, warto sięgnąć po kolorowe soczewki kontaktowe. Nowoczesne technologie pozwalają na zaprojektowanie soczewek kontaktowych kolorowych tak, aby były bezpieczne dla oka i można je było nosić na co dzień. Czy jednak każdy może ich używać?

Kolorowe soczewki kontaktowe, niezależnie od tego czy są to zerówki, czy te dla osób z wadą wzroku, są wciąż nowością. Niewiele osób decyduje się na ich noszenie ze względu na mity, iż są one niebezpieczne dla oka. Natomiast kolorowe szkła kontaktowe to doskonały sposób na zmianę swojego wyglądu i podkreślenie walorów estetycznych. Współcześnie są one uważane za hit i w zależności od preferencji można je nosić jedynie na imprezy lub na stałe – w ciągu dnia. 

Kolorowe soczewki – do czego służą? 

Soczewki kolorowe to rodzaj szkieł kontaktowych, na których powierzchni znajduje się kolorowy pigment. Z ich pomocą możliwe jest podkreślenie naturalnej barwy oczu na bardziej intensywną lub całkowitą zmianę koloru tęczówki. Soczewki kolorowe, mimo tego, że zmieniają barwę oczu, powinny być traktowane w taki sam sposób jak tradycyjne szkła korekcyjne. 

Kolorowe soczewki kontaktowe dzielimy na dwa rodzaje – korygujące wadę wzroku oraz kosmetyczne, tzw. zerówki. Producenci szkieł kontaktowych umożliwili w ten sposób szybką zmianę wyglądu osobom, które nie mają problemu z widzeniem. 

Dodatkową zaletą kolorowych soczewek kontaktowych jest fakt, że niektóre z nich mogą dodatkowo optycznie powiększyć oko. Najczęściej wyróżniamy takie kolory jak niebieski, piwny, zielony. Na rynku dostępne są również soczewki z pigmentem szarym lub fioletowym. 

Kolorowe soczewki, tak jak tradycyjne szkła kontaktowe korekcyjne, dzielimy na miesięczne i jednodniowe. Soczewki nie różnią się również użytym do ich produkcji materiałem – większość z nich jest hydrożelowa oraz silikonowo-hydrożelowa. Traktowane w odpowiedni sposób, przy zachowaniu wszystkich zasad ich prawidłowej pielęgnacji (zwłaszcza w przypadku soczewek miesięcznych), są bezpieczne dla każdego użytkownika. Soczewki kolorowe należy traktować tak samo jak tradycyjne szkła kontaktowe korygujące wadę wzroku. 

Bezpieczne noszenie kolorowych soczewek 

Kolorowe soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowania higieny, aby nie spowodowały stanów zapalnych oka. W przypadku soczewek kolorowych jednodniowych najważniejsze jest dokładnie umycie rąk przed ich aplikacją i zdejmowaniem. Po całym dniu soczewkę należy wyrzucić do kosza na śmieci. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Do ich pielęgnacji potrzebny będzie odpowiedni płyn do soczewek, który oczyści powierzchnię soczewki z zanieczyszczeń oraz osadu białkowego. 

kolorowe soczewki zerówki

Istotne jest również to, aby soczewka po wyjęciu znajdowała się w bezpiecznym miejscu. Soczewka powinna w nocy leżeć w specjalnym pojemniku napełnionym płynem do soczewki. W ten sposób nie tylko będzie ona dezynfekowana, ale przede wszystkim płyn uchroni ją przed wysuszeniem

Przy soczewkach kontaktowych kolorowych warto również pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinny one mieć styczności z wodą. Soczewka płukana pod bieżącą wodą może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób narządu wzroku. 

Kto może nosić soczewki kolorowe? 

Kolorowe soczewki kontaktowe są powszechnie dostępne, a na ich zakup decydują się przede wszystkim osoby, które na chwile pragną odmienić swój wizerunek poprzez zmianę kształtu lub koloru tęczówki. Takie metamorfozy stają coraz bardziej popularne. Czy jednak każdy może nosić soczewki kolorowe? 

Powszechnie uważa się, że tak – każdy może nosić kolorowe soczewki. W przypadku wystąpienia wyraźnych przeciwskazań do noszenia jakichkolwiek szkieł, również tych korekcyjnych, należy zrezygnować ze zmiany koloru oczu nawet na jeden dzień. Może to doprowadzić do poważnych powikłań oraz spowodować uszkodzenie oka.

Jeśli decydujemy się na noszenie soczewek zerówek lub korekcyjnych, warto wcześniej skonsultować to z okulistą. Na podstawie badania specjalista nie tylko powie, czy noszenie soczewek jest możliwe, ale również dobierze odpowiedni ich rodzaj do naszego oka. W ten sposób zyskamy pewność, że soczewka będzie maksymalnie bezpieczna podczas noszenia. 

Kolorowe soczewki są aktualnie dostępne w większości sklepów okulistycznych internetowych oraz stacjonarnych. Jeśli zatem nie ma przeciwskazań do noszenia szkieł kontaktowych, a aktualny kolor oczu nie jest wymarzonym – warto spróbować zmienić swój wygląd kolorowymi soczewkami.