Czym jest bikini?

Autorka wpisu: | Kategoria wpisu: Dla kobiety

Bikini to nazwa dwuczęściowego damskiego kostiumu kąpielowego/plażowego, składającego się z fig i biustonosza. Modne bikini na plażę to obowiązkowy element garderoby każdej plażowiczki. Panie szukające nowych rozwiązań z pewnością docenią wspaniały urok tankini. Warto również sprawić sobie do kompletu niezwykle kobiecą tunikę, która stanowi doskonałą ochronę przed słońcem, wiatrem i piaskiem.

Bikini zostało pierwszy raz zaprezentowane 5 lipca 1946 roku w Paryżu przez projektanta Louisa Rearda. Kostium ten był jeszcze pomniejszoną wersją zaprezentowanego dwa miesiące wcześniej przez Jacquesa Heima kostiumu nazwanego „Atome”, reklamowanego jako najmniejszy kostium kąpielowy świata. Wcześniej najpopularniejszy był jednoczęściowy kostium kąpielowy, który oprócz intymnych części ciała zakrywał także brzuch, biodra, plecy i większość powierzchni szyi, więc jego noszenie wymagało znacznie mniej odwagi. Bikini odkrywało zaś właściwie wszystkie części ciała, z wyjątkiem genitaliów.

Bikini zaczęło następnie zdobywać plaże Europy, poza plażami Hiszpanii (rządzonej wówczas przez juntę generała Franco) i niektórych innych części świata. Dopiero po kilkunastu latach bikini zostało zaakceptowane w purytańskich Stanach Zjednoczonych, do czego przyczynił się film I Bóg stworzył kobietę z 1957 z Brigitte Bardot w roli głównej. Moda na nie w USA pojawiła się na początku lat 60.

Dzisiaj bikini stanowi nieodzowny element mody plażowej w wielu różnorodnych wariantach. Pomimo że bikini zaprezentowane w 1946 roku uważane było za niezykle śmiały obyczajowo kostium, części kostiumu bikini były później jeszcze zmniejszane. W latach 80. pojawiły się stringi, w których tylna część majtek kostiumu odkrywa całe pośladki. Od tego czasu wprowadzono dalsze, jeszcze mniejsze warianty bikini dla śmiałych kobiet.